EVROPSKÁ UNIE Evropský fond pro regionální rozvoj Integrovaný regionální operační program Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Obec Dolní Krupá
a místní část Chrast
Dolní Krupá Hlavní stránka / Historie / Hřbitovní kaple

Hřbitovní kaple

Popis historické hodnoty kaple na hřbitově v obci Dolní Krupá

Se stavbou kaple na místním hřbitově v obci Dolní Krupá se započalo v létě roku 1897. Plán na tuto stavbu vypracoval František Schmoranz, architekt ze Slatiňan, který proslul řadou rekonstrukcí (katedrála v Hradci Králové, kostel v Chrudimi, kostel v Poličce, kostel ve Dvoře Královém). Vlastní stavbu kaple svěřil tehdejší zde velmi oblíbený vikář a děkan Vincenc Novotný architektu a inženýru Josefu Šupichovi významnému staviteli z Německého Brodu, který se mimo jiné podílel např. i na stavbě Národního divadla v Praze.

V tento rok byly vybudovány zdi, klenutý strop a byla dána střecha. V následujícím roce 1898 byla stavba kaple dokončena a byla posvěcena vikářem Vincencem Novotným k úctě sv. kříže Ježíšova. Další zajímavostí je zdejší oltář, který vyrobili synové Petra Bůška ze Sychova, který je rovněž známý řezbářským vyzdobením interiéru zámku Sychrov. Stavba kaple včetně vybavení stála v této době skoro 2000 zl.

 

Historie obce

První zmínka o obci Dolní Krupá se objevila v roce 1283 na listině z desek rukopisu, dnes uloženého v Universitní knihovně.

Podle jedné z verzí vzniklo jméno Dolní Krupá podle stoup na výrobu krup, které byly postaveny při potoku a zároveň díky obyvatelům zabývajícím se krupařským řemeslem. Další možnost odvození názvu obce podává historik Profous ve svém díle O místních jménech v Čechách. Říká, že přídavným jménem Krupá byla ve staročeštině označována velká ves nebo hrubá skála.

Více z historie | Hrad Ronovec | Vlastivědné muzeum | Hřbitovní kaple

Rychlý kontakt

Obecní úřad Dolní Krupá 55, 582 71 Dolní Krupá

(+420) 569 436 128 obec@dolnikrupa.cz
Další kontakty

Najdete nás

Zobrazit na mapě

Webdesign CzechProject Redakční systém CPedit

© Copyright Obec Dolní Krupá. Všechna práva vyhrazena. | Přepnout na mobilní verzi