EVROPSKÁ UNIE Evropský fond pro regionální rozvoj Integrovaný regionální operační program Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Obec Dolní Krupá
a místní část Chrast
Dolní Krupá Hlavní stránka / Aktuality / Pozvánka na výstavu Svatojánské bylinky

Pozvánka na výstavu Svatojánské bylinky

Vážené dámy, vážení pánové,

srdečně vás zveme na výstavu věnovanou svatojánským bylinkám a zvykům. Svatojánská noc je tradičně spojena s mnoha magickými obřady včetně sběru bylin. Má jich být vždy devatero druhů, konkrétní bylinky se liší region od regionu, někdy dokonce rodinu od rodiny.

Výstava Svatojánské bylinky, která se v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod bude konat od 20. 6. do 30. 6. 2024, se zaměří na bylinky samotné, jejich účinky, ale také na obyčeje, které jsou se svatojánským svátkem spojeny. Přijďte si k bylinkám přivonět a něco se o nich dozvědět.

Doprovodnou akcí k výstavě bude bylinkářská procházka v ekocentru Chaloupky v Horní Krupé. Součástí procházky bude poznávání bylinek a také příprava bylinkového čaje. Procházka se bude konat 25. 6. 2024 od 16:00 do 17:00. Kdo chce přijet autobusem z Havlíčkova Brodu, má na tento čas ideální spojení.

plakát

Historie obce

První zmínka o obci Dolní Krupá se objevila v roce 1283 na listině z desek rukopisu, dnes uloženého v Universitní knihovně.

Podle jedné z verzí vzniklo jméno Dolní Krupá podle stoup na výrobu krup, které byly postaveny při potoku a zároveň díky obyvatelům zabývajícím se krupařským řemeslem. Další možnost odvození názvu obce podává historik Profous ve svém díle O místních jménech v Čechách. Říká, že přídavným jménem Krupá byla ve staročeštině označována velká ves nebo hrubá skála.

Více z historie | Hrad Ronovec | Vlastivědné muzeum | Hřbitovní kaple

Rychlý kontakt

Obecní úřad Dolní Krupá 55, 582 71 Dolní Krupá

(+420) 569 436 128 obec@dolnikrupa.cz
Další kontakty

Najdete nás

Zobrazit na mapě

Webdesign CzechProject Redakční systém CPedit

© Copyright Obec Dolní Krupá. Všechna práva vyhrazena. | Přepnout na mobilní verzi